Letecká agentúra
SKYTRAVEL

055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Lockdown a omikron

nachádzate sa: Úvod / Novinky z letectva

Aj napriek lockdownom a sprísneniu vstupných podmienok do mnohých krajín sa naďalej lieta. Prepravcovia však museli zareagovať na znížený dopyt kvôli silnejúcemu omikronu a tak zrušili cca 20-30 percent letov v januári a februári. Niektorí ako Wizzair to spravili už koncom novembra, Lufthansa s Austrianom pred sviatkami a asi najdlhšie otáľal Ryanair. Najprv skúšal rozlietať ľudí akciovými letenkami za 30 eur aby pochopil, že nikomu sa nechce doplácať 60 eur za test alebo trčať v karanténe a tak zrušil lety dosť často až 2 týždne pred odletom. Tí čo musia cestovať si nakoniec na poslednú chvíľu kúpia Austrian za 300 eur a budú aj pol roka čakať na vrátenie peňazí od Ryanairu.

Kopec takmer prázdnych letov na najžiadanejšie letiská sa nezrušilo len kvôli tomu aby prepravcovia neprišli o letiskové sloty. Rušenie letov z EU menej ako 2 týždne pred odletom sa už prepravcom neoplatí kvôli bruselským pokutám. Výnimkou je počasie a technické problémy. Covid síce obmedzil rušenia letov kvôli štrajkom, avšak zapríčinil hlavne v USA rušenia kvôli posádkam v karanténe.

Stále sa meniace protiepidemiologické opatrenia negatívne ovplyvňujú chuť cestovať a s tím súvisiace nakupovanie leteniek na poslednú chvíľu ešte viac zhoršuje plánovanie leteckých spoločností a tak pre istotu zrušia aj viac ako je potrebné. Aj tie najväčšie  a najspoľahlivejšie sú tak nútené obmedzovať ponúkanú sedačkovú kapacitu aby neskončili v rekordných červených číslach. Od používania menších lietadiel, cez nižšiu dennú alebo týždňovú frekvenciu letov až po úplne pozastavenie spojenia na určitú dobu. Jednoducho treba s častejšími zmenami stále rátať.

 

Ešte dôležitejšie je teraz si pred odletom kontrolovať aktuálne vstupné požiadavky kvôli častým zmenám. Aj očkovaní musia mať negatívny test do Talianska, Švajčiarska, Portugalska, USA, SAE, Ruska. Takisto na prílet do Poľska z krajín mimo EU, vopred objednané testovanie po prílete do Spojeného kráľovstva, cestovné poistenie na Ukrajinu, neočkovaní test do Nemecka a do takmer každej krajiny treba vopred vyplniť vstupný formulár.

Tranzit na najväčšie slovenské letiská vo Viedni a Budapešti je bez obmedzení.

Stále treba mať čerstvý negatívny PCR test pri prílete zo Spojeného kráľovstva a Egypta na letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade.

 

Letisko Bratislava

Ryanair – bez zmeny: Kyjev Borispol, Rím Ciampino, Eindhoven, Kodaň, Lanzarote            nižšia frekvencia letov: Londýn Stansted, Dublin

                 zrušené do konca januára : Birmingham, Manchester, Malta, Brusel Charleroi, Leeds Bradford, Miláno Bergamo, Bologna

                 zrušené do konca februára: Solúň/Thessaloniki, Ľvov    

                 od apríla:  pribudnú Sofia, Záhreb, Dalaman, Trapani, Paphos, Alghero, Korfu, Burgas, Mallorka, Edinburg,    ubudnú - Bologna, Rím, Birmingham,    neobnoví sa Malaga

               

Wizzair – bez zmeny len Kyjev Žuljany, Skopje sa obnoví od 5.3., väčšina až od 27.3. -  Londýn Luton, Sofia, novinky  Petrohrad a Odesa.  Ľvov od 5.7.ak vôbec.  

 

Smartwings do Dubaja bez zmeny každú nedeľu a už predáva aj lety na leto

Air Cairo do Hurghady v piatky od 4.2.,  utorky najskôr od 29.3.

Slovenský Air Explore na štokholmské letisko Arlanda každú druhú nedeľu od 16.1. do 24.4.

Reštart letov do Moskvy s Pobedou najskôr v apríli,  Sky Up do Charkova od 29.4.  2x týždenne

 

 

Letisko Košice

Austrian do Viedne 4x týždenne v pondelky, stredy, piatky a nedele o 1505-1605. Od 17.2. štvrtky a od 8.3. aj utorky. Bez ranných letov sa nestíhajú prípoje do USA a ani cesty na otočku. Treba prípadne kombinovať s letmi Lufthansy a Swissu z Budapešti. Meniteľné má všetky letenky. Už je spoplatnené občerstvenie.  Od 27.3. 12x týždenne, aj ranné lety.

Ďalší sieťový prepravca LOT cez Varšavu začne lietať najskôr 27.3. 11x týždenne, Eurowings cez Dusseldorf od 15.4. 3x týždenne. ČSA a Turkish airlines skôr ako pominie covid v Košiciach neuvidíme, ak ešte vôbec. 

 

Wizzair na Londýn Luton bez prerušenia aspoň v pondelky a piatky. Streda od 16.2.   Sheffield/Doncaster je zrušený do 26.3.

 

Ryanair : bez zmeny 2x týždenne do Prahy a Dublinu.  Do konca januára je prerušený Londýn Stansted a Liverpool. Do konca februára je prerušená Viedeň a varšavské letisko Modlin .

 

 

Letisko Poprad – Wizzair na Londýn Luton je prerušený do 17.2.      SkyUp do Kyjeva je zrušený.

 

 

Pozmenený zimný letový poriadok je v prílohe. Jeho aktuálnu verziu plus Rozpis batožinových limitov a Check-in info jednotlivých prepravcov si môžete kedykoľvek stiahnuť z nasej stránky http://www.lacnaletenka.sk/letove-poriadky

Stále môže dochádzať k zmenám a zrušeniam letov v závislosti od covidových obmedzení , hlavne pri nových destináciách a letoch zo slabším dopytom. Určite však v oveľa menšej miere ako pred rokom a minimálne menej ako 14 dní pred odletom.

 

Menšiemu počtu letov treba prispôsobiť plánovanie ciest, kombinovať viac aeroliniek, prestupov a využívať aj susedné letiská. Cestu do Budapešti zrýchlila diaľnica Košice-Miškolc, ale drahšia nafta vyhnala ceny jednosmerných lístkov shuttle busom oboch prepravcov na 44 eur, 10 odchodov denne. Takmer každú polhodinu ide jednému z troch autobusových prepravcov spoj medzi Bratislavou a viedenským letiskom.

 

Cestovné obmedzenia - Každý cestujúci si pred kúpou letenky a hlavne samotným vycestovaním musí overiť podmienky vstupu do jednotlivých krajín. Pre istotu pozrite aj podmienky krajiny odletu a prestupu. Info nájdete na stránke nášho ministerstva zahraničných veci  https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach a online preveriť podmienky pre vašu cestu na https://klm.traveldoc.aero/ , podľa ktorej kontrolujú aj na letiskách. Súhrny podmienok vo svojich destináciách zvyknú mať aj prepravcovia na svojich weboch, napr. https://www.ryanair.com/ie/en/useful-info/map-page. Zoznam tlačív aspoň v EU nájdete na https://www.ryanair.com/ie/en/plan-trip/travel-documentation.

Radšej zavolať na ambasádu, ak je niečo nejasné. 

Slovenský online formulár pri príchode zo zahraničia  http://korona.gov.sk/ehranica . Dá sa spraviť až 30 dní vopred a plne zaočkovaným ho stačí vyplniť raz za pol roka.
Rakúsky formulár na pozemný tranzit do SK po prilete 
https://www.mzv.sk/documents/10182/4131445/200824+Entry+and+transit+declaration_EN.pdf , ale väčšinou stačí ukázať slovenský pas alebo OP.

Povinná online registrácia pred príletom na slovenské letisko https://www.mindop.sk/covid/

Pri prílete zo Spojeného kráľovstva a Egypta na slovenské letisko treba preukázať negatívny PCR test - https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/karantena-podmienky-navratu-do-sr

Vrchol Delty a obavy z Omikronu ešte sprísnili podmienky – zákazy letov z južnej Afriky, zákaz vstupu cudzincov do Izraela, Japonska, Maroka. Povinné testy pre všetkých do Portugalska, pre neočkovaných do Nemecka. Povinná izolácia po prílete do Spojeného kráľovstva min 3 dni do obdržania negatívneho výsledku PCR testu.

Lockdown na Slovensku a v Rakúsku cestovanie neobmedzil, letiská fungujú a tranzit na viedenské letisko je povolený.

 

Pri požiadavke na testovanie si treba overiť typ testu, jazyk, formu a dobu od odobratia vzorky po odlet .

Letecké spoločnosti sami o sebe testy nevyžadujú, stále sa riadia požiadavkami v cieľovej alebo prestupovej destinácii a podľa toho kontrolujú štátmi vyžadované dokumenty. Veľmi výnimočne sa stali chyby pri letiskových kontrolách (aerolinkami platené firmy na letisku nemali aktuálne info a požadovali test kde stačil očkovací preukaz), ale ambasády namiesto trvalého vyriešenia problému ho zgeneralizovali a zbytočne zneistili cestujúcich, ktorí tak zahltili volaniami call centra. Letecké spoločnosti začali posielať info maily každému cestujúcemu, ale sú tak všeobecné, že majú volaní ešte viac. My ku každej letenke posielame konkrétne informácie. Preto ani nedávame všeobecné informácie na náš web a FB. Kým sa nevráti situácia do normálu, tak sme pozastavili online vyhľadávače leteniek nakoľko nie sú dostatočne aktualizované aby neponúkali lety a prestupy, ktoré kvôli obmedzeniam ani nemôžete absolvovať alebo zvýšeným kontrolám stíhať. Hocikto ak pošle mail s požiadavkou kam a kedy chce letieť, tak do pol hodiny má kompletnú ponuku s časmi letov aj cenami leteniek. A k tomu informácie ohľadom batožiny, flexibility, webcheckinu atď.

 

Kvôli nutnosti kontroly povolení a testov pred odletom, niektoré aerolinky pozastavili možnosť vytlačenia palubných vstupeniek už pri webcheckine a robia to až na letisku. Treba prísť na letisko skôr (aspoň 2 hodiny pred odletom) kvôli prípadnému zdŕžaniu na kontrole alebo využiť možnosť poslať scany dokladov niektorým dopravcom vopred cez Manage booking na ich webovej stránke (Ryanair, Austrian, Lufthansa, Vueling). Vstupné formuláre ( Passanger health formular ) väčšiny krajín sú online a treba ich mať vyplnené ešte pred odletom, lebo bez obdŕžaného Qwerty kódu nikoho na palubu nepustia (Gréco,Cyprus, UK atď.).

Do lietadla nesmú ľudia s pozitívnym covid testom menej ako 14 dni pred odletom, ak mali covid príznaky za posledných 8 dni - zvýšená teplota 37.5 st Celzia, kašeľ, horúčka a ak mali byť podľa hygienických nariadení v karanténe.

 

Hygienické opatrenia - lietadla sa dezinfikujú každý deň, tie diaľkove po každom lete. Najnovšie Hepa filtre dosahujú kvalitu tých na operačných sálach, vyše 99percentna účinnosť, vzduch cirkuluje zhora nadol. Zredukovalo sa občerstvenie, odstránili palubne časopisy a platby sú len kartou. Rúška sú povinné na letisku aj na palube, treba ich mať viac pri dlhších letoch a meniť po cca štyroch hodinách. V štátoch ako Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Česko sú na ich letiskách už povinne respirátory kategórie minimálne FFP2 . Vyžaduje ich aj Austrian, Lufthansa, Air France, Finnair. Sleduje sa dodržiavanie odstupu 1.5m pri registrácii a nastupovaní. Meria sa teplota a pozorujú príznaky. Niektoré biznis salóniky sú ešte zatvorene. V závislosti od obsadenosti letu je snaha o čo najväčšie medzery medzi sediacimi.  Riziko nákazy počas letu je tak minimálne, čo dokázali aj výskumy, hlavne pri kratších letoch bez konzumácie jedla.

Kontakty obmedzíte aj webcheckinom a pribúda letísk s možnosťou samoregistrácie batožiny.

 

Zmeny leteniek - Povzbudiť k cestovaniu  a nákupu nových leteniek v týchto neistých časoch chcú aerolinky okrem akciových cien aj väčšou flexibilitou leteniek, takže aj tie najlacnejšie sa dajú zmeniť za poplatok. Občas ponúkaná bezplatná zmena je však marketingová hračka, stále sa musí doplácať rozdiel v tarife a v novom termíne napr. pri zmene diaľkovej letenky na poslednú chvíľu v najvyššej sezóne môže byt rozdiel oproti pôvodnému termínu aj 300 eur a tie treba doplatiť.

Najväčší počet zmien bol tesne pred začiatkom letového poriadku alebo po ohlásení nebezpečných mutácii, ale ešte stále k nim bude dochádzať ak protipandemické opatrenia markantne zredukujú dopyt po konkrétnej destinácii. Menej ako 14 dni pred odletom by už k zrušeniam nemalo prísť kvôli EU pokutám, avšak náhly lockdown môže prísť aj zo dna na deň. Preto každému cestujúcemu odporúčame priebežne si kontrolovať status svojho letu na stránkach prepravcu a letiska 24H pred odletom plus nechávať nám kontakty na seba kvôli prípadnej zmene na poslednú chvíľu. Pravidelne treba sledovať monitory na letisku či sa náhodou nezmenila nástupná brána / gate. A hlavne tam treba byť minimálne 30 minút pred odletom. Pri diaľkových letoch 45 minút pred odletom.

 

Doplnkové služby ako hotely, prenájmy aut a pod. radšej rezervovať na poslednú chvíľu alebo aspoň s možnosťou zmeny. Aj nákup leteniek už väčšina odkladá na poslednú chvíľu, čo je pochopiteľné, ale aerolinky teraz používajú svoje najmenšie lietadla a tak sa niektoré lety môžu rýchlejšie vypredať a cena prudšie stúpnuť zo dňa na deň. Prípadnému overbookingu sa radšej vyhnite webcheckinom.

Aktuálne info o zmenách hneď zdieľame s cestujúcimi ktorých sa to týka a ponúkame možné riešenia (posun termínu alebo zrušenie a okamžitá kúpa alternatívnej letenky). 

 

 

Refundácie leteniek  - Každý prepravca ma vlastné podmienky a tie priebežne upravuje. Nikto však nevracia peniaze, ak je zakúpená letenka nerefundovateľná a niekto už nechce letieť hoci let zrušený nebol. Nevycestovanie kvôli strachu z koronavirusu nie je možné ani poistiť. Ak lietadlo odletelo, ale vy nie, tak späť dostanete max nevyužité letiskové poplatky 20-30 eur. Výnimkou sú občasné marketingové akcie (Emirates, Air France) keď umožnia zrušenie letenky, ale len vo forme voucheru na kúpu novej letenky.

Po roku a pol už konečne aj Poisťovne začínajú zahŕňať pozitívny test na Covid medzi dôvody na vrátenie peňazí pri Poistení storna, cena od 10 eur. Čím drahšia letenka a dlhší pobyt, tým je poistné vyššie.

Pri letenkách od Wizzairu treba určite zvážiť dokúpenie služby Flex za 35 eur , ktorá umožňuje zmenu letu bez poplatku (vyberá sa len rozdiel v tarife) a zrušenie bez dôvodu s návratom peňazí vo forme kreditu na zakúpenie inej letenky.

 

 Powered by »  2022 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Kuzmányho 15, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69