Letecká agentúra
SKYTRAVEL

055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Letisko

nachádzate sa: Úvod / Letenky / Letisko

Pre odchodom – vytlačiť si letenku, itinerár a cestovné poistenie, prichystať doklady – platný cestovný pas alebo občiansky preukaz, víza alebo ESTA, ak sú vyžadované, rovnako potvrdenie o očkovaní, hotovosť, kreditné karty, lieky a zbaliť ostatné veci na cestu do batožiny v rámci povolených limitov.

Cesta na letisko – každé väčšie letisko už má vlastnú internetovú stránku s popisom všetkých spôsobov ako sa
naň dostať, s mapkami, kalkulačkami parkovného, časmi odchodov a kontaktmi.

Vlastné auto - ak máte letisko ďalej od domova a nejdete nadlho, počítajte s parkovným cca 22 Eur na deň v závislosti
od dĺžky pobytu,  vzdialenosti parkoviska od terminálu, či je kryté, strážené.                              

Taxi – najpohodlnejšie až priamo k letiskovej budove, či terminálu, cca  1 Eur na kilometer.           

Prenájom auta – ak máte v mieste pobytu veľa cestovania. Nezabudnúť na rezerváciu vopred, poistky, vodičský preukaz (medzinárodný mimo EU) a kreditnú kartu. Cena od 50 Eur na deň v závislosti od dĺžky prenájmu a typu auta.

Mestská doprava – autobus 23 v Košiciach, 61, 96 a minibus z AS Nivy v Bratislave, autobusy Slovaklines a Blaguss
do Viedne, minibusy z Košíc a Bratislavy do Budapešti. Veľké letiská sú napojené aj na železničné trasy, prípadne metro.

Kedy byť na letisku – registrácia väčšinou začína 2 hodiny a končí 30-45 minút pred odletom. Pri  priamych diaľkových letoch, hlavne do USA a Izraela začína 3 hodiny pred a končí 90 minút do odletu. Následne ešte musíte prejsť  bezpečnostnou kontrolou a prípadnou pasovou pri letoch mimo Schengenu, čo je aj 30 minút na veľkých letiskách. Plus čas na presun k miestu nástupu do lietadla tak, aby ste tam boli 20 minút pred odletom a nezmeškali samotný nástup. Zvyčajne odporúčame byť na letisku 60 minút pred odletom skúsenejším cestujúcim s odletom z menších letísk. Kratšie, na vlastné riziko, ak už majú palubnú vstupenku vytlačenú  z internetu a cestujú len s príručnou batožinou.
Čím menej skúseností a väčšie letisko, tým treba byť na registrácii skôr. Výhodou je potom kratší rad, väčší výber miest v lietadle, viac času na nákupy a hlavne pokoj v duši.  Ak cestujúci nestihne registráciu alebo nástup do lietadla, tak si musí na vlastne náklady zmeniť letenku alebo zakúpiť novú. Na nikoho sa nečaká a prepravcovia neakceptujú žiadne výhovorky. Myslite na to hlavne, ak cestujete v špičke, počas nejakej veľkej udalosti alebo pri štrajku.

Letisko (airport) – z letenky alebo itinerára si zistíte, z ktorého letiska v meste a následne, z ktorého terminálu máte odlet. Je to veľmi dôležité pri obrovských letiskách s viacerými terminálmi vzdialenými od seba aj 20 minút jazdy. Väčšie letecké spoločnosti alebo aliancie mávajú jeden z terminálov vyhradený len pre svoje lety (Heathrow T5). Alebo terminál slúži len pre nízkonákladových prepravcov (Ferihegy 1), prípadne je rozdelený na schengenskú a neschengenskú časť (Ruzyně 1 a 2). V správnom termináli si potom v odletovej hale (departure hall) na oznamovacej tabuly alebo monitoroch nájdite,  na ktorom pulte (counter) prebieha registrácia na váš let a choďte tam. Všade na svete stačí
na letiskách len sledovať šípky a informačné tabule s číslami letov, terminálov, pultov, východov a nástupov.

Registrácia  (check in) – najdôležitejší úkon na letisku. Prepravca si skontroluje vašu identitu, dá vám ďalšie pokyny a vy mu odovzdáte svoju batožinu. Podľa cestovného pasu alebo občianskeho preukazu si skontrolujú vašu totožnosť
so zoznamom pasažierov, preveria prípadne víza, pridelia miesto v lietadle (seating), ak ho ešte nemáte vybrané a vytlačia palubnú vstupenku (boarding pass) s nasledovnými údajmi: vaše meno, číslo letu, trasu, triedu, čas odletu a hlavne novými informáciami ako číslo sedadla, miesto a čas nástupu do lietadla. Vy im medzitým odovzdáte zapísanú batožinu, ktorú odvážia a označia nálepkou s popisom trasy. Pohľadom skontrolujú príručnú batožinu a nasmerujú vás k bezpečnostnej kontrole.
V prípade, že budete prestupovať (transfer), tak je dnes už možné hneď dostať palubnú vstupenku aj na pokračujúci let, tzv. through check-in. Ak je prestupov ešte viac, alebo to systém neumožňuje, tak si ďalšiu palubnú vstupenku vyžiadate pri prestupe v tranzitnej hale pri pulte označenom Transfer desk.  Batožina je aj pri viacerých prestupoch zasielaná až do cieľovej destinácie pokiaľ ukážete všetky letenky a nie je tam vnútroštátny úsek alebo let nízkonákladovým prepravcom. V tom prípade si musíte po prílete batožinu vyzdvihnúť, vyjsť von a znova si v odletovej hale spraviť registráciu na vnútroštátny / nízkonákladový let.  Stále sa treba riadiť pokynmi zamestnancov letiska alebo prepravcu.
Zaregistrovať sa musia všetci cestujúci osobne. Čakaniu v rade sa dá vyhnúť, ak si registráciu na let spravíte doma
cez internet alebo na letisku v samoobslužných boxoch.
 

Registráciu cez internet (web check-in) dnes už umožňuje väčšina prepravcov na svojich internetových stránkach menej ako 24 hodín pred odletom.  Sami si vyberiete miesto v lietadle a vytlačíte palubnú vstupenku zo všetkými informáciami. Ak máte veľkú batožinu, len ju odovzdáte na vyhradenom pulte s nápisom Drop off bagagge. Ak nemáte prístup k internetu alebo tlačiarni, tak to isté si môžete svojpomocne spraviť v samoobslužných boxoch v odletovej hale letiska.
Nízkonákladové spoločnosti Ryanair a Wizzair majú dokonca web check-in povinný, inak zaplatíte na letisku pokutu 40 Eur. Registráciu začínajú 14 dní pred odletom a končia v deň odletu. Majú voľné sedenie, takže sedačka sa nedá zvoliť a miesto nástupu do lietadla si nájdete až na letiskových informačných tabuliach. Po registrácii sa  však ich letenky už nedajú zmeniť.
Ak ešte máte čas, tak si v odletovej hale môžete nakúpiť, občerstviť sa, ale potom už len prípadná rýchla rozlúčka
pred ďalšími povinnými procedúrami.
 

Bezpečnostná kontrola (security control) – najprv vám znova skontrolujú totožnosť podľa cestovného dokladu a palubnej vstupenky a potom vás samotných, či neprenášate žiadne nebezpečné predmety (dangerous articles) uvedené v kapitole o batožinách.
Na pás k röntgenu vyložíte svoju príručnú batožinu, z ktorej vyberiete vrecúško s tekutinami, prípadne aj notebook a uložíte ich do prichystaných nádob. Odložíte tam aj obsah vašich vreciek, mobily, opasok a vrchné oblečenie (plášť, kabát, vetrovka, kožuch, bunda). Následne prejdete scannerom na kovy a zoberiete si späť svoju batožinu  pričom stále sledujete pokyny bezpečnostných pracovníkov.
 

Pasová kontrola (passport control) – stretnete sa s ňou už len pri letoch mimo Schengenského priestoru.
Po prejdení kontrol sa ocitnete v tzv. tranzitnej hale (transit hall) kde sa zmiešavajú cestujúci idúci na svoj prvý odlet s tými prestupujúcimi.  Nachádzajú sa tam obchody, bary, reštaurácie, zmenárne, toalety, transfer desky  a business salóniky. Sledujúc šípky sa nakoniec dostanete k  nástupom do lietadiel (gate), kde sa pri pulte s označením vášho letu zhromaždia všetci vaši spolucestujúci a po opätovnej kontrole palubných vstupeniek a cestovných dokladov sa nastupuje (boarding) cez rukáv priamo do lietadla, alebo sa zíde dole na letiskovú plochu a ďalej pešo alebo autobusom k schodom do lietadla.
Po pristáti sa vykonáva to isté, akurát v obrátenom poradí.  Z lietadla sa vystúpi  do tranzitnej haly, kde prestupujúci
na monitore nájdu umiestnenie nástupov do svojich pokračujúcich letov a tí, čo svoju cestu končia, idú na pasovú / imigračnú kontrolu alebo rovno k pásom s batožinou. Namiesto bezpečnostnej kontroly je už len prípadná colná kontrola a ste von v príletovej hale (arrival hall), kde sa nachádzajú požičovne aut (rent a car), zmenárne, informačné a cestovné kancelárie. Menšie letiská tranzitnú halu nemávajú, len odletovú a príletovú časť.


     Powered by »  2022 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Kuzmányho 15, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
    Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69