Letecká agentúra
SKYTRAVEL

055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Tipy a triky

nachádzate sa: Úvod / Letenky / Tipy a triky
Nejkay clanok

Clakon anotacia

Stránka / 1

Konečnú cenu letenky (air ticket) môžete ovplyvniť aj vy nasledovným spôsobom:

Skorý nákup (advance purchase) – čím skôr, tým lepšie. Pri letenkách neexistuje žiadny Last minute, ani jednotné cestovné ako pri vlakoch. Letenky sú v závislosti od kapacity lietadla a obchodnej stratégie prepravcu rozdelené
do viacerých cenových úrovní (tarify/fares), ktoré sa postupne  vypredávajú podľa dopytu, prípadne blokujú podľa zostávajúceho času do odletu, takže aj pri poloprázdnom lietadle môže byť cena letenky tri dni pred odletom o polovicu vyššia ako pred mesiacom.

Termín letu (season)  – na základe dlhodobých štatistík predaja letecké spoločnosti automaticky každoročne zvyšujú ceny leteniek na lety v určitom období, v tzv. vysokej sezóne (prázdniny, náboženské sviatky, nový rok), prípadne znižujú počet najlacnejších leteniek v predaji na najvychytenejšie lety (diaľkové lety cez víkend, stredne dlhé lety
na začiatku a koncom pracovného týždňa, na krátkych letoch za obchodom ráno tam a podvečer späť). Sezóna sa určuje podľa dátumu odletu.
Vhodným posunutím termínu alebo času letu sa dá ušetriť až štvrtina z ceny.

Prepravca (carrier, airline) – lacnejšie sú nízkonákladové letecké spoločnosti (low cost) Ryanair, Wizzair, EasyJet atď. Treba si však dobre prepočítať všetky poplatky, ktoré si účtujú extra,  plus zvýšené náklady na prepravu
zo vzdialenejšieho letiska. Takisto lietajú s menšou frekvenciou a len do najpopulárnejších destinácií, preto sa odporúča najprv zistiť si dostupné lety a až potom podľa toho skúsiť naplánovať stretnutia.
Najväčší rozdiel oproti klasickým prepravcom je v cene jednosmerných leteniek. Čím bližšie k odletu, tým sa však celkový rozdiel zmenšuje.


Pri klasických prepravcoch ako ČSA, Austrian, Lufthansa, Air France atď. ešte stále ovplyvňujú ceny leteniek okrem kúpy v predstihu a dopytu aj minimálny a maximálny pobyt, flexibilita tarifu a úroveň služieb.

Dĺžka pobytu (minumum and maximum stay) – pri najlacnejších letenkách vyžadujú minimálne víkendový pobyt (aspoň jedna noc zo soboty na nedeľu v destinácii, napr. štvrtok tam a nedeľu späť, nie pondelok - streda). V rámci Európy stačí aj trojdňový ( napr. utorok - piatok) , ale do Ázie až šesťdňový (streda - utorok). Ak sú kratšie, tak je cena vyššia. Preto lety na otočku patria medzi najdrahšie.
Avšak pobyt nesmie byť ani veľmi dlhý. Do 14 dní pri akciách na krátke lety, diaľkové lety max. 1 mesiac. Čím dlhší pobyt 3, 6 až 12 mesiacov, tým vyššia cena. Po vzore lowcostov  však čoraz viac klasických prepravcov prechádza
na maximálny možný pobyt 1 rok, u všetkých tarifov.

Flexibilita – najlacnejšie letenky sa po vystavení už nedajú zrušiť (refund) ani zmeniť (change). Čím je letenka lacnejšia, tým má tvrdšie podmienky.  Ak sa dajú očakávať zmeny cestovných plánov, tak si radšej vyberte trochu drahšiu, ale flexibilnejšiu letenku. Tie najdrahšie umožňujú mať aj otvorený návrat, prípadne sa dajú zrušiť alebo zmeniť bez poplatku aj na poslednú chvíľu. Pri neflexibilných odporúčame zakúpenie cestovného poistenia aj s rozšírením
o poistenie storna letenky.

Trieda (class) – väčšina ľudí lieta v ekonomickej triede, pretože obchodná/biznis trieda s pohodlnejšími sedačkami, bohatším občerstvením, letiskovým salónikom, väčším batožinovým limitom a flexibilnejšími podmienkami letenky je minimálne o 200 percent drahšia. Prvá trieda na diaľkových letoch s ešte väčším luxusom stojí ešte raz toľko.
Hlavne na diaľkových letoch sa zavádza tzv. Premium economy trieda určená pre tých, ktorý si radi doprajú trochu pohodlia, ale biznis trieda je už veľmi drahá alebo nepreplácaná zamestnávateľom, sponzorom.

V ekonomickej triede  sa teda  často stáva, že vedľa seba sedia ľudia s trojnásobne rozdielnou cenou letenky, ale dostanú rovnaké služby. Jeden si totiž naplánoval  predĺžený víkend mesiace dopredu kým tomu druhému potvrdil obchodný parter stretnutie len pred týždňom a po rokovaní sa vracia hneď späť večerným letom.

Jednosmerné letenky (one way) - hlavne pri diaľkových letoch sú dosť drahé, preto vyskúšajte aj akciové spiatočné letenky (return). Nikto vás nebude nútiť využiť spiatočný let a aj imigračný úradníci radšej vidia spiatočnú letenku.

Otvorené letenky (open) – pre nemládežníkov sú veľmi drahé. Výhodnejšie je kúpiť aspoň trochu flexibilnú letenku už s určeným termínom návratu, ktorý sa však dá za poplatok zmeniť. Väčšinou 70 Eur pri krátkych letoch a 120 Eur
pri diaľkových.

Kombinácia prepravcov – spiatočná letenka je lacnejšia, ak je návrat s rovnakým prepravcom.  Kombinácia prepravcov kvôli lepším časom letov vedie až k trojnásobne vyššej cene pokiaľ nemajú aliančnú dohodu alebo výhodné jednosmerné letenky. Správna kombinácia prepravcov, klasických s lowcostmi a ich spiatočných leteniek s jednosmernými je dôležitá hlavne pri komplikovanejších cestách, keď potrebujete počas jednej cesty navštíviť dve a viac destinácií. Pozor však na kombináciu taríf na jednej ceste s prestupom, keď výhodu lepšej ceny znižuje riziko nestihnutia prestupu a jeho riešenie na vlastné náklady, dvojnásobné poplatky za zmeny termínu, nižší limit a zvýšená manipulácia s batožinou.

Konkurencia - viac prepravcov, lepšia cena. Skúste okolité letiská s väčšou konkurenciou letov, napr. namiesto Bratislava - Turín radšej Viedeň - Miláno. Prípadne namiesto klasickej trasy Viedeň - Frankfurt radšej lowcost let Bratislava - Hahn, ak nevadí, že do centra to bude 140 km namiesto 20 km.

Priame lety (direct flights)  – hlavne diaľkové sú väčšinou drahšie ako tie s prestupom. Pri väčšom počte prestupov však treba zvážiť riziko nestihnutia prípoja a zatúlania batožiny, problémy pri prípadnej zmene letenky.

Trh – pozícia prepravcu na trhu v danej oblasti plus kúpna sila obyvateľstva  hrajú takisto dôležitú úlohu. Kým Lufthansa v Budapešti patrí medzi najlacnejších, z Viedne je takmer najdrahšia. Takisto letenky z odletom z USA a Kanady sú drahšie, ako keď cestu začínate tu.

Neriskujte však možné zrušenie vašich leteniek, ak s trasou Budapešť – Viedeň – Bangkok  nastúpite na cestu až
vo Viedni, prípadne kupón New York - Viedeň je až druhý po nepreletenom prvom Viedeň - New York. Zrušenie rezervácie alebo doplatok rozdielu s pokutou za to nestoja.    Powered by »  2022 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Kuzmányho 15, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
    Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69