Letecká agentúra
SKYTRAVEL

055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Rezervácia

nachádzate sa: Úvod / Letenky / Rezervácia

Rezervácia (reservation) je elektronický údaj v celosvetovom rezervačnom systéme a v systéme konkrétneho dopravcu o klientovi, ktorý sa rozhodol využiť jeho prepravné služby. Obsahuje informácie o cestujúcom – meno a priezvisko, pohlavie, dátum narodenia (pri deťoch, mládežníkoch, študentoch, infantoch a senioroch), presný časový a geografický plán cesty vrátane údajov o leteckej spoločnosti a letoch. Môže obsahovať aj špeciálne požiadavky klienta (strava, asistencia, batožina, sedadlo).
Zarezervovať je možné naraz maximálne po 9 ľudí, v ojedinelých prípadoch len 4. Nad 10 už treba spraviť cez agentúru skupinovú rezerváciu.

Systém umožňuje rezervácie maximálne na 350 dní vopred. Maximálna platnosť letenky, teda termín dokedy musí byť návrat, je 12 mesiacov.

Všetky uvádzané časy sú miestne. Ceny sú uvádzané v Eurách a zahŕňajú všetky poplatky. Označenie +1 po čase príletu znamená pristátie na druhý deň.

Meno cestujúceho v rezervácii sa musí zhodovať s menom uvedeným v cestovnom doklade, bez diakritiky (mäkčeň, dĺžeň) a bez titulov. Takisto pozor na Janky, Anky a čerstvé nevesty. Uvedené osobné údaje musia byť pravdivé. Prípadne chyby do dvoch písmen sa ešte dajú tolerovať pri letoch do nevízových krajín, ale inak je potrebné spraviť novú rezerváciu a už nemusia byť voľné miesta v pôvodnej cene. Okrem mena a priezviska je potrebné zadať ešte kontaktné informácie: mobil, email. Ak zbierate body tak aj číslo vernostnej karty zvoleného prepravcu alebo jeho aliančného partnera.

APIS - z bezpečnostných dôvodov vyžadujú niektoré štáty ako USA, Kanada  atď.  ďalšie informácie o cestujúcich: číslo a platnosť pasu, dátum narodenia, adresu pobytu v danom štáte. Stačí dodať až po vystavení letenky, ale do termínu odletu.

Spôsoby rezervácie:

  • samostatne cez internetový on-line rezervačný systém (rýchlejšie a lacnejšie)
  • off-line cez rezervačného agenta v kancelárii (jednoduchšie, komplexnejšie, lacnejšie pri komplikovanejších cestách)

On-line rezervácie – cez náš internetový rezervačný systém,  24 hodín, 7 dní v týždni, po celý rok. Stačí zopár klikov
v jednoduchých troch krokoch a vaša letenka je zarezervovaná. V prvom kroku zadáte trasu, termíny, počet ľudí a spôsob vyhľadávania (podľa najnižšej ceny na konkrétny dátum, na okolité termíny, podľa prepravcu alebo triedy). Rezervačný systém následne porovná vaše požiadavky s dostupnými letmi a voľnými miestami a za pár sekúnd vám ponúkne  všetky možnosti zoradené podľa ceny. Vy si potom v  druhom kroku na základe vlastných kritérií (cena, časy letov, kvalita prepravcu) vyberiete vhodné lety na zarezervovanie. V treťom kroku už len doplníte osobné údaje, kontakty, požadované služby, zakliknete prečítanie podmienok a rezervácia sa ukončí vygenerovaním jedinečného rezervačného kódu. Potvrdenie rezervácie si môžete vytlačiť, prípadne uchovať o chvíľu doručený email s podrobnosťami rezervácie a podkladmi k úhrade.

Off-line rezervácie – cez našich rezervačných agentov v pracovnej dobe Po-Pia 08.00-17.00.  Požiadavku
na vypracovanie ponuky môžete zadať vyplnením Dotazníka na cenu z tejto stránky, zaslaním emailu, telefonicky alebo osobne. Zvyčajne do 2 hodín vám call-centrum vypracuje komplexnú ponuku a zašle ju emailom alebo v skrátenej podobe cez SMS. Odkonzultujete si prípadne nejasnosti, spresníte detaily a následne vám zarezervuje vami zvolené lety.  Emailom alebo faxom vám potom zašle potvrdenie rezervácie s podkladmi k úhrade. Bez rezervácie na konkrétne meno sa ponúkaná cena nedá garantovať.

Low cost rezervácie – na letoch nízkonákladových leteckých spoločností ako Ryanair, Danubewings, EasyJet, Wizzair a pod. nie je možné len zablokovať si miesto v lietadle a získať tak určitý čas na rozmyslenie do úhrady a vystavenia. Rezervácia, platba aj vystavenie totiž musia byť v rýchlom časovom slede, takmer okamžite. Okrem Ryanairu je momentálne zakúpenie týchto leteniek možné len off-line cez call-centrum, buď platbou v hotovosti v agentúre, alebo
po dohode platbou cez banku, ale v tom prípade bez garancie ceny, nakoľko letenka sa vystavuje, až keď je úhrada pripísaná na náš účet a cena sa môže zmeniť aj za 5 minút. V prípade zmeny sa buď doplatí rozdiel alebo vrátia peniaze. Ryanair už je možné on-line rezervovať a vystavovať v slovenčine s okamžitou platbou kreditnou kartou alebo internetbankingom. Klasická rezervácia aspoň na 24 hodín je možná na tzv. polovičné lowcosty ako Air Berlin, Niki, Aer Lingus, Smartwings a Air Baltic. Na možnosť lacnejšej letenky s nízkonákladovým prepravcom upozorní rezervačný agent pri offline ponuke alebo po kontrole online rezervácie.

Rezervačný kód  (reservation number, booking reference alebo aj record locator) – šesť miestna kombinácia z písmen a číslic pod ktorou si agentúra a prepravca evidujú vami zarezervované lety. V svojich databázach si vás vedia nájsť najrýchlejšie podľa neho, prípadne ešte podľa priezviska zadaného súčasne s dátumom a číslom letu. Pri potvrdeniach sa nachádza väčšinou vpravo hore. Pri kombinácii prepravcov môže mať každý z nich uvedený po svojej skratke a lomke vlastný kód.  Pri lowcost prepravcoch je kód zároveň aj číslom letenky. EasyJetu má až sedemmiestny, Danubewings len samé číslice.

Kontrola rezervácie – každý cestujúci je pri online rezerváciách zodpovedný za správnosť tej svojej, lebo
po vystavení letenky sú už prípadne zmeny spoplatnené. Povinnosť kontroly platí aj pri offline rezerváciách. Rezervácia sa dá kedykoľvek skontrolovať  cez
www.checkmytrip.com zadaním rezervačného kódu (reservation number) a priezviska jedného z cestujúcich (last name). Každú online rezerváciu ešte skontroluje rezervačný agent, či nepatrí medzi to necelé percento chybných, kde sa zvolená tarifa nedá vystaviť na Slovensku prípadne je tam zakázaná kombinácia prepravcov. V takomto prípade navrhne alternatívne riešenie. Rezervácie/letenky nízkonákladovývh prepravcov sa dajú skontrolovať len na stránkach daných prepravcov.

Cestujúci je povinný skontrolovať si cestovné doklady a vízové povinnosti nielen do cieľovej, ale tiež do tranzitnej destinácie. Informácie o všetkých náležitostiach a dokladoch, ktoré sú pre vstup do danej krajiny povinné klient môže nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR www.mzv.sk. SKYTRAVEL nezodpovedá za škody vzniknuté klientovi jeho nevedomosťou o prípadných vízových náležitostiach. Rovnako to platí o prípadných povinných očkovaniach alebo iných náležitostiach vyžadovaných krajinou príletu na vstup do nej alebo prestup na pokračujúci let.

Platnosť rezervácie – termín dokedy musí byť letenka vystavená stanovuje prepravca zvlášť pre každú tarifu.  Štandard je 3 až 7 dní. Drahšie letenky aj viac, akciové len 24 hodín alebo v ten istý deň. Do tohto termínu musí byť úhrada pripísaná na náš účet, inak sa letenka nevystaví a rezervácia prepadne. Každá letecká spoločnosť si vyhradzuje právo na skrátenie termínu platnosti rezervácie neskorším oznamom.
Ak nestíhate úhradu alebo ešte potrebujete čas na rozmyslenie a sú voľné miesta, tak je možné predĺžiť rezerváciu o rovnakú dobu a v rovnakej cene.

Do vystavenia letenky môže letecká spoločnosť zmeniť tarifu a mierne aj cenu ( v závislosti od zmeny kurzov, ceny ropy, letiskových poplatkov a cenníkov). Nestáva sa to často, ale ak k tomu dôjde,  upozorníme na nutný doplatok alebo vrátime preplatok. Po vystavení letenky je už rezervácia pre prepravcu stopercentne záväzná a cenu už meniť nemôže.

Zmena rezervácie – rezerváciu je možné bezplatne meniť alebo zrušiť do vystavenia letenky cez našu kanceláriu.
Po vystavení už len za podmienok stanovených leteckou spoločnosťou, ktoré boli uvedené v Tarifných podmienkach
pri rezervácii letenky. Zmena mena nie je vôbec možná. Len pri skupinových rezerváciách a u niektorých nízkonákladových prepravcov za poplatok cca 100 eur .

Duplicitné rezervácie – na základe dohody je možné na určitý čas spraviť dve rezervácie na tú istý trasu, ale
od rôznych prepravcov. Ak by to bolo od jedného na lety v rovnaký alebo susedné dni, tak by to samotný prepravca do 24 hodín zrušil. Rovnako aj identické rezervácie spravené v rôznych agentúrach. Na zarezervované lety môžu byť letenky vystavené len v našej agentúre.

Čakacia listina (waiting list) – zoznam ľudí čakajúcich na uvoľnenie miesta po  cestujúcom rušiacom svoju rezerváciu. Umiestnenie na čakaciu listinu je možné kontaktovaním našej kancelárie, ale šanca na jej potvrdenie je malá a nedá sa to garantovať. V konečnom dôsledku kupujúci nakoniec riskuje letenku za vyššiu cenu, pretože nie je možné žiadať lacnejšiu tarifu cez čakaciu listinu a zároveň blokovať voľnú drahšiu. Prepravca totiž termín na potvrdenie prípadne zamietnutie vopred neurčuje a pri dlhšom čakaní a následnom zamietnutí zostanú na požadovanom lete voľné už len drahšie letenky. Iný let sa zároveň blokovať dá, ale len obmedzený čas.

Rezervácia sedadla (seating) – vybrať si vopred konkrétne miesto v lietadle je pri krátkych letoch možné len pri malom počte prepravcov a hlavne v biznis triede. Pri diaľkových to umožňuje väčšina. Samozrejme si v rámci možností stále môžete vybrať sedadlo pri registrácii na letisku, alebo menej ako 24 hodín pred odletom pri registrácia cez internetovú stránku prepravcu. Miesto pri núdzovom východe len na letisku. Zaujímavé informácie nájdete na www.seatguru.com.

Špeciálne služby – vopred sa od dopravcu musia potvrdiť služby ako asistencia, sprievod neplnoletých, vozíček. Takisto nadpočetná a nadrozmerná batožina, športové potreby, prevoz zvierat. Vyžiadané a potvrdené musia byť aj špecifické jedlá. Na niektorých letoch, hlavne diaľkových, prepravcovia umožňujú výber z ponuky diétnych, regionálnych, religióznych a detských jedál.
Ak zbierate body na vernostnú kartu vybraného prepravcu alebo jeho aliančného partnera, zadajte prosím jej typ a číslo. Prepravca môže potom umožniť vyšší batožinový limit, prednostnú registráciu, vstup do salónika a upgrade do biznis triedy.

Potvrdenie rezervácie (confirmation) – zasiela sa emailom. Z internetového rezervačného systému v slovenskom jazyku. Od rezervačných agentov v anglickom alebo českom jazyku, ale už v rozšírenej forme itinerára, ktorý okrem základných informácii ako meno, trasa, dátumy a časy letov obsahuje aj informácie o dĺžke letu, termináloch, type lietadla, podávanom jedle, prípadnom medzipristátí, vyžiadaných službách atď. Sú v ňom aj prípadné poznámky rezervačných agentov o flexibilite letenky, cene, platnosti rezervácie. Skúseným cestujúcim sa v rámci emailovej komunikácie zasiela len skrátená, kódovaná forma zo stručným popisom.

RP/KSCCK2461/KSCCK2461            MP/SU  24MAR10/1409Z   4JJASB                
  1.PIVARNIK/MAREK MR                                                            
  2  AF 306 N 16MAY 7 CDGSEA HK1   2E 1030 1150   *1A/E*          

1.riadok  - kód predajcu, čas rezervácie a rezervačný kód
2.riadok – priezvisko, krstné meno, pohlavie, prípadne aj dátum narodenia
3.riadok – popis prvého letu: kód prepravcu AF (Air France), číslo letu 306, kód tarify N, dátum odletu 16.máj, deň v týždni 7 (nedeľa), kód letiska odletu CDG (Charles de Gaulle Paríž), letiska príletu SEA (Seattle), stav rezervácie HK1 (miesto potvrdené, HL by bola čakacia listina), kód terminálu letiska odletu ak je väčšie 2E, miestny čas odletu 1030, miestny čas pristátia 1150, ak by bolo až na druhý deň, tak by pribudlo +1, v prípade troch časových údajov by tým prvým bol čas ukončenia registrácie na letisku, kód rezervačného systému 1A (Amadeus), typ letenky E (elektronická)

     Powered by »  2022 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Kuzmányho 15, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
    Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69