Letecká agentúra
SKYTRAVEL

055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Batožina

nachádzate sa: Úvod / Letenky / Batožina

V leteckej preprave rozlišujeme  dva druhy batožiny: príručná (cabin baggage) a zapísaná (checked baggage).
Na obe si stanovujú letecké spoločnosti vlastné hmotnostné a rozmerové limity. Maximálnu hmotnosť zapísanej batožiny si v letenke nájdete v kolónke označenej  bag alebo baggage limit / allowance s uvedením max limitu číselne v kg (10, 15, 20, 23 a 32) alebo počtom kusov (1P, 2P). Relatívne dosť často sa limity a prípadne poplatky za batožinu menia preto dole uvedené informácie platia na 95 percent. Ak si nie ste istý, kontaktujte naše call-centrum alebo si vyhľadajte informácie na internetových stránkach prepravcu. Pri registrácii na letisku sa treba riadiť inštrukciami  personálu.

Príručná batožina – batožina, ktorú si cestujúci môže so sebou vziať na palubu. Musí sa vojsť do schránky nad hlavou alebo pod sedadlo. Hmotnosť (max 10 kg) väčšinou nie je kontrolovaná, ale maximálne rozmery 55 x 40 x 20 cm už áno, na letisku cez kovový rám. Povolený je jeden kus plus ešte jeden menší ako napr. nákup v letiskovom obchode alebo kabelka, kufrík, notebook, kabát alebo plášť, dáždnik, fotoaparát alebo kamera, veci na čítanie, taška s detským jedlom. Z bezpečnostných alebo prevádzkových dôvodov sa však môže prísne vyžadovať len jeden kus (lety do USA, lety z UK, Ryanair). Pri menších typoch lietadiel (ATR, Dash) s nástupom z letiskovej plochy sa väčšie kusy pred schodmi odoberajú do nákladového priestoru a hneď po pristáti ich vyložia späť ku schodom. Podobne aj zložiteľné kočíky a invalidné vozíky.
Tekutiny a gély sú v príručnej batožine povolené len v obmedzenom množstve. V jednotlivých baleniach max 100ml, spolu dokopy max 1 liter na každého cestujúceho. Zbalené musia byť spolu v priehľadnom otvárateľnom vrecúšku. Viac ako 100 ml môžu mať len  lieky na predpis a detské jedlo na dobu cesty. Kontroluje sa objem nádoby, nie obsah. Väčšie množstvá len v zapísanej batožine, ktorá je však niekedy spoplatnená a hlavne sa odovzdáva skôr, ako je bezpečnostná kontrola. Po tejto kontrole si však už môžete nápoje a kozmetiku bez limitu  zakúpiť v letiskových obchodoch.
Kontroluje sa: voda, nápoje, sirupy a polievky, krémy, oleje, roztoky, spreje, parfumy, riasenky, gély vlasové, sprchové,  tlakové nádoby, holiace peny a deodoranty, pasty a zubné pasty,  zmesi kvapalných a  pevných látok, ďalšie predmety podobnej konzistencie napr. mäkké syry, paštéty.
Zakázané predmety: strelné zbrane vrátane napodobenín, nože, rezné a ostré nástroje (nožnice, žiletky, pinzety, pilníky, ihlice, vývrtky), obušky a pálky, výbušniny a horľaviny, chemické alebo toxické látky.
Preprava príručnej batožiny je stále bezplatná a zodpovedá za ňu cestujúci. Nenechávajte batožinu na letisku opustenú ani na chvíľu. Baľte si ju sami a neprijímajte na prepravu veci od cudzích ľudí.

Zapísaná batožina – batožina, ktorú na letisku pri registrácii cestujúci odovzdáva a vyzdvihne si ju až v cieľovej destinácii. Je teda evidovaná, prepravovaná v nákladnom priestore toho istého lietadla a zodpovedá za ňu letecká spoločnosť. U klasických prepravcov ako ČSA, Austrian, Lufthansa, Air France atď. je jej preprava bezplatná, ale pri nízkonákladových prepravcoch ako Ryanair, EasyJet, Wizzair sa spoplatňuje sumou 12 až 20 eur
za jednosmernú cestu. Podobne aj pri vnútroštátnej preprave v USA a oplatí sa to radšej uhradiť vopred, ako
za dvojnásobnú cenu na letisku.
Pri letiskovej registrácii je batožina spočítaná a zvážená, pridelí sa jej číslo a spolu s požadovanou trasou podľa letenky sa to všetko vytlačí na štítok, ktorý sa k batožine pripevní a cestujúci dostane jeho ústrižok (baggage tag number).
V závislosti od destinácie a prepravcu je počet a hmotnosť batožiny limitovaná podľa jedného z dvoch systémov.
Váhový systém (weight concept) - pri letoch po Európe , do Ázie, Austrálie a väčšiny afrických destinácii je povolený v ekonomickej triede 1ks zapísanej batožiny do 20kg. Niektorí prepravcovia majú váhový limit  až 23kg (napr. Malev, Iberia, KLM-Air France, v USA kde je to ich 50 libier), ale nízkonákladoví len 15 kg. V obchodnej triede a cestujúci s vernostnými kartami vyšších stupňov majú limit zvýšený o 10 kg.
Kusový systém (piece concept) - pri letoch do USA a Kanady, väčšine destinácii v Južnej Amerike a zopár v Afrike je povolený 1ks do 23kg. Kedysi to boli dva kusy po 32 kg, ale to už majú len letenky z Brazílie a Nigérie. Znížilo sa to postupne na 2ks po 23 kg čo ostalo u menších prepravcov a vybraných štátov plus biznis trieda, ale väčšina prepravcov nedávno kvôli drahému palivu, kríze a konkurencii nízkonákladových prepravcov prešla na 1ks do 23kg. Oba systémy sa teda takmer vyrovnali, ale rozdiel ostal v poplatkoch za prekročenie limitov (excess baggage).
Pri váhovom systéme sa za každý nadlimitný kilogram platí 1 percento z ceny najdrahšej jednosmernej letenky do danej destinácie (cca 12 Eur kratšie trasy, 50 Eur diaľkové).
Pri kusovom systéme si za druhý 23kilový kus batožiny vyberajú prepravcovia poplatok cca 50 EUR/1ks na letisku, čiže je to oveľa lacnejšie.
Deti 2-11 rokov majú batožinový limit rovnaký ako dospelí.
Dojčatá, infanti do dvoch rokov bez nároku na vlastné miesto majú povolených max 10kg + skladací kočík.
Kvôli manipulácii nesmie hmotnosť žiadnej batožiny prekročiť 32 kg a maximálny súčet všetkých strán je 158 cm. Ťažšie veci len cez systém nákladnej prepravy, cargo.
Preprava väčšieho počtu nadlimitnej batožiny a neštandardných vecí ako zvieratá, športová výstroj, bicykle, vozíky musí byť vopred vyžiadaná a prepravcom schválená. Všetko toto je účtované ako nadlimitná batožina alebo podľa osobitných cenníkov.
Väčšina prepravcov už zrušila možnosť deliť si limit medzi viacerých cestujúcich, to znamená, že v skupinke už nemôžete dať svojich nevyužitých 5kg spolucestujúcemu s ťažšou taškou.
Niektorí prepravcovia dávajú zľavu z poplatku za nadváhu pri jeho úhrade kartou vopred cez internet. Pri veľkej nadváhe býva výhodnejšie to poslať ako náklad, ale poletí to iným lietadlom a treba riešiť prípadné colné záležitosti.
Pri prestupe sa zapísaná batožina prekladá automaticky. Výnimka nastáva, ak posledné úseky cesty sú vnútroštátne alebo nízkonákladové lety. V tom prípade si musíte po prílete batožinu vyzdvihnúť, vyjsť von a znova si v odletovej hale spraviť registráciu na nasledujúci let.  Stále sa treba riadiť pokynmi zamestnancov letiska alebo prepravcu.
V zapísanej batožine sa nesmú prepravovať peniaze, kreditné karty, doklady, dokumenty, pasy, šeky a iné cenné veci, kľúče, lieky, mobilné telefóny, okuliare, šperky, kamery a fotoaparáty a iné elektronické predmety, umelecké diela a krehké predmety. Prepravca za ne neručí.
Ak po prílete do cieľovej destinácie cestujúci nenájde svoju batožinu alebo je poškodená, vykradnutá, je potrebné, aby kontaktoval pult označený ako Baggage claim / Lost baggage a predložil lístok od batožiny, palubné vstupenky, batožinu detailne popísal, nahlásil adresu v destinácii, dĺžku pobytu a tiež adresu trvalého pobytu. Cestujúci dostane správu  PIR (Property Iregularity Report) ako reklamačný doklad plus kontakt a ďalší postup.
Pokiaľ je batožina omeškaná, prepravca ju cestujúcemu dodá na vlastné náklady okamžite po jej prílete. Preplatí aj zakúpenie nevyhnutných vecí.
Ak je batožina poškodená, prepravca uhradí jej opravu. V prípade neopraviteľnosti uhradí kompenzáciu na nákup novej.
Ak sa batožina stratí alebo bola vykradnutá, prepravca uhrádza kompenzáciu, maximálne 20 USD za každý chýbajúci kilogram. V prípade cennejšej batožiny odporúčame ešte pred cestou zakúpenie poistky v niektorej z komerčných poisťovní.
Pomôcť môže zabalenie celej batožiny do bezpečnostnej fólie ponúkané na väčších letiskách.
Neautorizované zámky môžu byť poškodené bezpečnostnou a colnou kontrolou.
Každá batožina by mala byť označená menovkou. Najlepšie aj zvnútra, aspoň vizitkou.
Štítok z predošlej cesty je potrebné odstrániť.

Ako predajca, sprostredkovateľ nemôžeme pri akýchkoľvek cestovných nepravidelnostiach vstupovať do právneho vzťahu cestujúci - prepravca, ale sme stále nápomocní cez naše call-centrum.     Powered by »  2022 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Kuzmányho 15, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
    Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69