Letecká agentúra
SKYTRAVEL

055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Letenka

nachádzate sa: Úvod / Letenky / Letenka

Letenka – je cestovný lístok, cenina, doklad o úhrade cestovného na konkrétny let z bodu A do bodu B určitou leteckou spoločnosťou. Momentom zaplatenia za letenku a jej vystavením klient automaticky uzatvára kúpnu zmluvu s leteckým prepravcom a tým súhlasí s podmienkami dopravy tohto prepravcu.

Elektronická letenka (electronic ticket) – je digitálna forma letenky obsahujúca všetky informácie o platbe a rezervácii. Po vystavení sa všetky údaje okamžite prenesú do databázy leteckej spoločnosti a cestujúci dostane len potvrdenie zaslané emailom, ktoré si vytlačí pre vlastnú potrebu. Na letisku pri registrácii (check-in) stačí ukázať len cestovný doklad (pas alebo občiansky preukaz) a dostanete už priamo palubnú vstupenku (boarding pass) do lietadla. Pre istotu je dobré mať toto potvrdenie na letisku so sebou, hlavne pri cestách do krajín s vízovou povinnosťou.

Od júna 2008 je možné na Slovensku vystavovať len elektronické letenky. Nedajú sa stratiť, zničiť ani zabudnúť.
Po dohode sa dajú zaslať aj faxom alebo listom, prípadne odovzdať osobne v našej kancelárii na Letnej 45 v Košiciach.

Obsahujú tie isté informácie ako Potvrdenie rezervácie plus číslo letenky a cenovú kalkuláciu.

Ak vám do 24 hodín po úhrade nepríde emailom vystavená letenka, tak nás prosím kontaktujte a zašleme vám ju v inom formáte, ktorý váš poštový server nezamietne.

Klasické, papierové letenky – knižôčkového formátu sa už nepoužívajú. Len výnimočne pri kombinácii exotických prepravcov alebo u leteniek pre deti do 2 rokov bez vlastného miesta pri niektorých mimoeurópskych prepravcoch.

Číslo letenky (ticket number) – každý cestujúci má pri klasických leteckých spoločnostiach ako Austrian, Air France atď.  vlastnú letenku, aj keď sú viacerí v jednej rezervácii. Jej číslo sa skladá z trojmiestneho číselného kódu leteckej spoločnosti (napr. 064 ČSA, 220 Lufthansa) a desaťmiestnej kombinácie číslic. Pri kombinácii viacerých prepravcov v jednej ceste sa letenka vystavuje na prepravcu s najdlhším  alebo prvým úsekom. Menší prepravcovia bez lokálneho zastúpenia sa vystavujú na miestne aerolinky podľa vzájomnej dohody.

U nízkonákladových prepravcov ako Ryanair, Wizzair, Easyjet  atď. je rezervácia zároveň aj letenkou, takže šesť až sedemmiestna kombinácia čísel a písmen je spoločná pre všetkých naraz zarezervovaných cestujúcich .

Zrušenie letenky (refund) – vystavená letenka sa dá zrušiť, len ak to umožňujú podmienky tarifu určené prepravcom. Najlacnejšie, akciové letenky zrušenie neumožňujú. Flexibilnejšie zo stornom cca 150 Eur až 50 percent z celej letenky. Zrušenie sa musí vykonať viac ako 24 hodín  pred pôvodne plánovaným letom. Musí sa spraviť na mieste, kde bola letenka vystavená a vyžiadané musí byť písomne s uvedením čísla účtu. Termín vrátenia peňazí je do 30 dní.

Letenky nízkonákladových prepravcov sa vôbec nedajú zrušiť.

Z tohto dôvodu pri neflexibilných letenkách odporúčame zakúpenie Poistky na storno letenky v komerčných poisťovniach ponúkajúcich cestovné poistenie.

Zmena letenky (change)  -  po vystavení letenky je zmena termínu letu možná, len ak to umožňujú podmienky tarifu určené prepravcom. Najlacnejšie, akciové letenky zmenu neumožňujú. Flexibilnejšie väčšinou za 70 Eur pri kratších letoch, 120 Eur pri diaľkových.

Dôležitou podmienkou sú aj voľné miesta. Ak v novom termíne je už pôvodná tarifa vypredaná, musí sa ešte doplatiť rozdiel do voľnej drahšej tarify. V opačnom prípade, ak je voľná lacnejšia tarifa, tak prepravca rozdiel nevracia.

Zmena sa musí vykonať viac ako 24 hodín  pred pôvodne plánovaným letom a hneď sa musí uhradiť poplatok a letenka prevystaviť na nový termín.

Zmena mena pri klasických prepravcoch nie je možná. Len pri skupinových rezerváciách alebo pri niektorých nízkonákladových prepravcoch za 100 eur.

Inak sa letenka musí zrušiť zo stornom a vystaviť nová v aktuálnej cene.

Podmienky jednotlivých leteniek sú uvádzané pri rezerváciách a do vystavenia letenky môžete požiadať o zmenu
na flexibilnejšiu tarifu.

Ak je let zrušený vinou prepravcu, technickou chybou, štrajkom, zlým počasím a pod., tak je zmena letu bezplatne a v odôvodnených prípadoch aj vrátenie peňazí.

Práva cestujúcich v EU nájdete na http://ec.europa.eu/transport/passengers/air/air_en.htm.

O zmenu letenky sa postará prepravca aj v prípade, ak kvôli meškaniu nestihnete prestup na pokračujúci let. To však neplatí ak pokračujúci let nie je v tej istej letenke a v tej istej tarife. Pri tzv. skladaných letenkách je riziko prestupu
na cestujúcom a prípadnú zmenu letu si musí zabezpečiť sám.    Powered by »  2022 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Kuzmányho 15, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
    Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69