Letecká agentúra
SKYTRAVEL
Letná 45, Košice
055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Povinné rúška

nachádzate sa: Úvod / Akciové letenky

Hygienické opatrenia - lietadla sa dezinfikujú každý deň, tie diaľkove po každom lete. Najnovšie Hepa filtre dosahujú kvalitu tých na operačných sálach, vyše 99percentna účinnosť, vzduch cirkuluje zhora nadol. Zredukovalo sa občerstvenie, odstránili palubne časopisy a platby sú len kartou. Rúška sú povinné na letisku aj na palube, treba ich mat viac pri dlhších letoch a meniť po cca štyroch hodinách. V štátoch ako Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Česko sú už povinne respirátory kategórie minimálne FFP2 . Vyžaduje ich aj Austrian, Lufthansa, Air France, Finnair. Sleduje sa dodržiavanie odstupu 1.5m pri registrácii a nastupovaní. Meria sa teplota a pozorujú príznaky. Niektoré biznis salóniky sú ešte zatvorene. V závislosti od obsadenosti letu je snaha o čo najväčšie medzery medzi sediacimi.  Riziko nákazy počas letu je tak minimálne, čo dokázali aj výskumy, hlavne pri kratších letoch bez konzumácie jedla.

Kontakty obmedzíte aj webcheckinom a pribúda letísk s možnosťou samoregistrácie batožiny.

Do lietadla nesmú ľudia s pozitívnym covid testom menej ako 14 dni pred odletom, ak mali covid príznaky za posledných 8 dni - zvýšená teplota 37.5 st Celzia, kašeľ, horúčka a ak mali byť podľa hygienických nariadení v karanténe.

 

Cestovné obmedzenia - Každý cestujúci si pred kúpou letenky a hlavne samotným vycestovaním musí overiť podmienky vstupu do jednotlivých krajín. Pre istotu pozrite aj podmienky krajiny odletu a prestupu. Info nájdete na stránke nášho ministerstva zahraničných veci  https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach a online preveriť podmienky pre vašu cestu na https://klm.traveldoc.aero/ , podľa ktorej kontrolujú aj na letiskách. Súhrny podmienok vo svojich destináciách zvyknú mať aj prepravcovia na svojich weboch, napr. https://www.ryanair.com/ie/en/useful-info/map-page. Zoznam tlačív aspoň v EU nájdete na https://www.ryanair.com/ie/en/plan-trip/travel-documentation.

Radšej zavolať na ambasádu, ak je niečo nejasné. 

Slovenský online formulár pri príchode zo zahraničia  http://korona.gov.sk/ehranica . Dá sa spraviť až 30 dní vopred a plne zaočkovaným ho stačí vyplniť raz za pol roka.
Rakúsky formulár na pozemný tranzit do SK po prilete 
https://www.mzv.sk/documents/10182/4131445/200824+Entry+and+transit+declaration_EN.pdf

Povinná online registrácia pred príletom na slovenské letisko https://www.mindop.sk/covid/

 

Pri požiadavke na testovanie si treba overiť typ testu, jazyk, formu a dobu od odobratia vzorky po odlet .

Letecké spoločnosti sami o sebe testy nevyžadujú, stále sa riadia požiadavkami v cieľovej alebo prestupovej destinácii a podľa toho kontrolujú štátmi vyžadované dokumenty. Veľmi výnimočne sa stali chyby pri letiskových kontrolách (aerolinkami platené firmy na letisku nemali aktuálne info a požadovali test kde stačil očkovací preukaz), ale ambasády namiesto trvalého vyriešenia problému ho zgeneralizovali a zbytočne zneistili cestujúcich, ktorí tak zahltili volaniami call centra. Letecké spoločnosti začali posielať info maily každému cestujúcemu, ale sú tak všeobecné, že majú volaní ešte viac. My ku každej letenke posielame konkrétne informácie. Preto ani nedávame všeobecné informácie na náš web a FB. Kým sa nevráti situácia do normálu, tak sme pozastavili online vyhľadávače leteniek nakoľko nie sú dostatočne aktualizované aby neponúkali lety a prestupy, ktoré kvôli obmedzeniam ani nemôžete absolvovať alebo zvýšeným kontrolám stíhať. Hocikto ak pošle mail s požiadavkou kam a kedy chce letieť, tak do pol hodiny má kompletnú ponuku s časmi letov aj cenami leteniek.

 

Kvôli nutnosti kontroly povolení a testov už pred odletom, niektoré aerolinky pozastavili možnosť vytlačenia palubných vstupeniek už pri webcheckine a robia to až na letisku. Treba prísť na letisko skôr (aspoň 2 hodiny pred odletom) kvôli prípadnému zdŕžaniu na kontrole alebo využiť možnosť poslať scany dokladov niektorým dopravcom vopred cez Manage booking na ich stránke (Ryanair, Austrian, Lufthansa, Vueling). Vstupné formuláre väčšiny krajín sú online a treba ich mať vyplnené ešte pred odletom, lebo bez obdŕžaného Qwerty kódu nikoho na palubu nepustia (Gréco,Cyprus, UK atď.).

 

Zmeny leteniek - Povzbudiť k cestovaniu  a nákupu nových leteniek v týchto neistých časoch chcú aerolinky okrem akciových cien aj väčšou flexibilitou leteniek, takže aj tie najlacnejšie sa dajú zmeniť za poplatok. Občas ponúkaná bezplatná zmena je však marketingová hračka, stále sa musí doplácať rozdiel v tarife a v novom termíne pri zmene diaľkovej letenky na poslednú chvíľu v najvyššej sezóne môže byt rozdiel oproti pôvodnému termínu aj 400 eur a tie treba doplatiť.

Najväčší počet zmien bol tesne pred začiatkom letového poriadku alebo po ohlásení nebezpečných mutácii, ale ešte stále k nim bude dochádzať ak protipandemické opatrenia markantne zredukujú dopyt po konkrétnej destinácii. Menej ako 14 dni pred odletom by už k zrušeniam nemalo prísť kvôli EU pokutám, avšak náhly lockdown môže prísť aj zo dna na deň. Preto každému cestujúcemu odporúčame priebežne si kontrolovať status svojho letu na stránkach prepravcu a letiska 24H pred odletom plus nechávať nám kontakty na seba pre pripadnú zmenu na poslednú chvíľu. Pravidelne treba sledovať monitory na letisku kvôli možnej zmene nástupnej brány-gate. A hlavne tam treba byť minimálne 30 minút pred odletom. Pri diaľkových letoch 45 minút pred odletom.

 

Doplnkové služby ako hotely, prenájmy aut a pod. radšej rezervovať na poslednú chvíľu alebo aspoň s možnosťou zmeny. Aj nákup leteniek už väčšina odkladá na poslednú chvíľu, čo je pochopiteľné, ale aerolinky teraz používajú svoje najmenšie lietadla a tak sa niektoré lety môžu rýchlejšie vypredať a cena prudšie stúpnuť zo dňa na deň. Prípadnému overbookingu sa radšej vyhnite webcheckinom.

Aktuálne info o zmenách hneď zdieľame s cestujúcimi ktorých sa to týka a ponúkame možné riešenia (posun termínu alebo zrušenie a okamžitá kúpa alternatívnej letenky). 

 

Refundácie leteniek  - Každý prepravca ma vlastné podmienky a tie priebežne upravuje. Nikto však nevracia peniaze, ak je zakúpená letenka nerefundovateľná a niekto už nechce letieť hoci let zrušený nebol. Nevycestovanie kvôli strachu z koronavirusu nie je možné ani poistiť. Ak lietadlo odletelo, ale vy nie, tak späť dostanete max nevyužité letiskové poplatky 20-30 eur. Výnimkou sú občasné marketingové akcie (Emirates, Air France) keď umožnia zrušenie letenky, ale len vo forme voucheru na kúpu novej letenky.

Po roku a pol už konečne aj Poisťovne začínajú zahŕňať pozitívny test na Covid medzi dôvody na vrátenie peňazí pri Poistení storna, cena od 10 eur.

Pri letenkách od Wizzairu treba určite zvážiť dokúpenie služby Flex za 35 eur , ktorá umožňuje zmenu letu bez poplatku (vyberá sa len rozdiel v tarife) a zrušenie bez dôvodu s návratom peňazí vo forme kreditu na zakúpenie inej letenky.

 

Od 31.10.2021 platí nový zimný letový poriadok a prepravcovia sú mierne optimistickí. V Bratislave sa od leta obnovilo už 21 z 29 predkovidových destinácii. Aktuálne sa bude z hlavného mesta lietať na 23 letísk oproti 27 spred dvoch rokov. V týždňovej frekvencii letov je však rozdiel väčší, 61 ku 87. Novinkami sú Kodaň a Lanzarote.

Z Košíc je teraz destinácii viac, 8 ku 5, ale počet letov týždenne je o tretinu nižší, 26 ku 39. Chýbajú hlavne sieťoví prepravcovia LOT a ČSA, vďaka ktorým sa dalo s jedným prestupom a v jednej letenke dostať do väčšiny Európy. Ostal len Austrian s piatimi poobedňajšími letmi cez Viedeň týždenne, takže veľa destinácii nechytá prípoj a treba kombinovať s letmi z Budapešti alebo Krakova, hlavne pri cestách na otočku. Novinkou je Dublin.

 

Rozdiel v sedačkovej kapacite použitím väčších lietadiel je síce minimálny, ale z hľadiska plánovania služobných ciest 189 miestny Boeing Ryanairu s dvoma letmi týždenne ťažko nahradí zrušené 2 lety denne 50 miestnou ATRkou od ČSA, hoci znížil ceny leteniek do Prahy.  A väčší Embraer od Austrianu odvezie naraz o tretinu viac ľudí, ale  bez ranného letu nechytia prípoje do USA a ani nestihnú služobnú cestu za jeden deň.

Letisko Viedeň hlási 150 destinácii (87 percent spred dvoch rokov, novinkou je napr. Cancun), Praha 92 destinácii. V septembri sa otvorila Kanada, v októbri Thajsko, v novembri USA, tak snáď už budú pribúdať len dobré správy.

 

Letisko Košice

Austrian do Viedne nechal len obedňajšie lety z leta, v po,str, štv.pia a ne  o 1505-1605, bez ranných letov sa nestíhajú prípoje do USA a ani cesty na otočku. Meniteľné má všetky letenky. Už je spoplatnené občerstvenie.

Ďalší sieťový prepravca LOT cez Varšavu začne lietať najskôr koncom marca 2022. Ostatných ČSA, Eurowings, Turkish airlines skôr ako pominie covid v Košiciach neuvidíme, ak ešte vôbec. 

Wizzair na Londýn Luton postupne až 5x týždenne (po, st, štv,pia, ne) a Sheffield/Doncaster  v po a pia. Niektoré lety v slabších týždňoch sú už zrušené.

Ryanair na Londýn Stansted v po,str, pia , do Prahy v po,pia, do Liverpoolu od 1.12. str, ne. Novinkami sú Dublin str, ne, menšie varšavské letisko Modlin ut,so  a Viedeň po,pia.  Zatiaľ nič zrušené, ale ak nezaberú ani akciové letenky za 8 eur tak určite príde k redukcii letov.

 

Letisko Poprad – Wizzair na Londýn Luton v po, pia.  Do Kyjeva SkyUp od 26.12. do 27.2. v štv, ne.  

 

Letisko Bratislava

Ryanair – z leta ostáva Londýn Stansted, Birmingham, Dublin, Manchester, Kyjev Borispol, Rím Ciampino. Malta, Brusel Charleroi, Leeds Bradford.

                Po covidovej pauze sa vracia Miláno Bergamo, Eindhoven, Solúň/Thessaloniki a Bologna. Novinkami sú Kodaň a Lanzarote na Kanárskych ostrovoch.

Wizzair - klasika Londýn Luton, Kyjev Žuljany, Skopje. Od 17.12. aj Ľvov a Sofia. Odkladané novinky Petrohrad a Odesa najskôr až od marca 2022.

Smartwings nahradil FlyDubai na linke do Dubaja, zatiaľ len nedele do konca marca, ideál na spojenie Expa s teplým morom.

Air Cairo do Hurghady.v piatky, neskôr aj utorky.

Slovenský Air Explore na štokholmské letisko Arlanda každú druhú nedeľu do 5.12.

Reštart letov do Moskvy najskôr v januári,  Sky Up do Charkova marec 2022.

 

Podrobný zimný letový poriadok je v prílohe. Jeho aktuálnu verziu plus Rozpis batožinových limitov a Check-in info jednotlivých prepravcov si môžete kedykoľvek stiahnuť z nasej stránky http://www.lacnaletenka.sk/letove-poriadky

Stále môže dochádzať k zmenám a zrušeniam letov v závislosti od covidových obmedzení , hlavne pri nových destináciách a letoch zo slabším dopytom. Určite však v oveľa menšej miere ako pred rokom.

 

Menšiemu počtu letov treba prispôsobiť plánovanie ciest, kombinovať viac aeroliniek, prestupov a využívať aj susedné letiská. Cestu do Budapešti zrýchlila diaľnica Košice-Miškolc, ale drahšia nafta vyhnala ceny jednosmerných lístkov shuttle busom oboch prepravcov na 44 eur, 8 odchodov denne. Takmer každú polhodinu ide jednému z troch prepravcov spoj medzi Bratislavou a viedenským letiskom.

 

 Letecká agentúra SKYTRAVEL - 20 rokov na trhu, tisícky vystavených leteniek

                                            letenky@skytravel.sk, 055 632 59 69

 Powered by »  2010 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Letná 45, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69