Letecká agentúra
SKYTRAVEL
Letná 45, Košice
055 / 632 5969
Po-Pia 08.30 - 17.00
letenky@skytravel.sk

Odkiaľ:
 
 
Kam:
 
Odkiaľ (návrat):
 
Kam (návrat):
 
Cesta:
 
 
Odlet:   Návrat: 
Požadujem:
  priamy let
Prepravca:
 
Trieda:
Dospelý
(25-59 r.)
Mládežník
(12-24 r.)
Dieťa
(2-11 r.)
Senior
(60+ r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: FR - Ryanair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
Odkiaľ:
 
Kam:
 
Cesta:
Odlet:   Návrat: 
Prepravca: W6 - Wizzair
Trieda: ekonomická
Dospelý
(16+ r.)
Dieťa
(2-16 r.)
Infant
(0-2 r.)
U nás platíte cez:

Visa MasterCard Tatrabanka Slovenská sporiteľňa ČSOB VÚB ePlatby

Refundácie leteniek

nachádzate sa: Úvod / Akciové letenky

Od začiatku marca vo veľkom meníme lety a refundujeme letenky.

Skontaktovali sme už všetkých cestujúcich aby si podľa podmienok prepravcu vybrali v prípade zrušeného letu buď náhradné lety alebo refundáciu peňazí, prípadne voucher kde to možné nebolo.

Peniaze za všetky zrušené letenky sú v leteckych spoločnostiach a hoci normálne pri refundáciách trvá 7-14 dní dostať ich späť, tak teraz sa to natiahlo a po troch mesiacoch vrátil peniaze jediný prepravca, Wizzair.  Po štyroch mesiacoch Ryanair a po piatich sa zobudili Alitalia, Lufthansa, Austrian, LOT, Air France, KLM. Ostatní sa vyhovárajú na preťaženosť, rozostupy, home office, zatvorené indické callcentra a pod. Turecký Pegasus sľubuje vrátenie dva mesiace po obnovení prevádzky, čo sa stalo v polke júla. Exotiky ako Aeroflot, Ukraine airlines asi najskôr koncom roka. Podobne aj menšie aerolinky ako Brussels airlines, ČSA, TAP Portugal. Skôr tlačia na rôzne vouchery na kúpu leteniek na budúci rok ako Iberia. Preto chceme požiadať každého o veľkú trpezlivosť.

Ostáva len dúfať, že si všetky aerolinky vydrankajú nejakú štátnu pomoc aby nezbankrotovali, začali čo najskôr lietať na maximum a aj z peňazí za nové letenky mohli vrátiť peniaze za tie staré, zrušené.

 

Každý prepravca prijal vlastné podmienky na letenky počas pandémie a tie takmer každý druhý týždeň upravuje. Žiadny však nevracia peniaze ak zakúpená letenka je nerefundovateľná a niekto už nechce letieť aj ked let zrušený nebol. Nevycestovanie kvôli strachu z koronavirusu nie je možné ani poistiť.

Zhruba do polovice marca bolo ešte minimum zrušených letov samotnými prepravcami , cca 20percent (nechceli prísť o pristávacie sloty na letiskách a riskovat kompenzácie za zrušenie menej ako 14 dní pred odletom aj keď mali už poloprázdne lietadlá) takže kto necestoval, ale jeho lietadlo odletelo, tak sme mu mohli vyžiadať späť len nevyužité letiskové poplatky cca 25-45 eur keďže mali nezrušiteľné a nemeniteľné letenky. Pri meniteľných letenkách málokto riskoval 100 eur za zmenu keď nemal ani tušenia kedy bude náhradný termín. Spokojní boli len klienti s refundovateľnými letenkami (asi 5 percent v celej EU, napr Brusel za 735 eur) ktorí dostali späť takmer všetky peniaze a najšťastnejší tí, ktorí necestovali a chvalabohu let bol zrušený, takže aj pri lacnejšej letenke dostali späť takmer všetko. Preto sme čakali do poslednej chvíle či sa lety zrušia . Každý s refundáciou do 16.3. už má svoje peniaze na účte.

 

V druhej polovici marca sa však začali zatvárať letiská a hranice, niektoré aerolinky prestali úplne lietať a ich aktuálne najdôležitejší zamestnanci, pravnici, rozhodli, že už nebudú vracať peniaze v píipade zrušeného letu kvôli epidémii, ale každému povolia bezplatnú zmenu letenky do konca roka alebo aj dlhsie. Ak však v novom termine sú voľné už len drahšie letenky, tak treba doplatit rozdiel. Ak už niekto nechce vôbec cestovať, tak má smolu, dostane max voucher v cene letenky a až keď ho do roka nevyužije tak možno potom dostane penaze späť.  

Šťastie majú tí s letenkami od klasických prepravcov ako Lufthansa, Austrian, ktorých let síce nebude zrušený, ale môžu si ho bezplatne preložiť o rok.

Klienti lowcostov ako Ryanair a Wizzairu však napr. možnosť bezplatnej zmeny nedostali a ak lietadlo odletí bez nich, tak buď im letenka prepadne alebo za jej zmenu zaplatia minimálne 90 eur.

 

Každý sa nám vie dovolať, nemusí hodiny čakať na spojenie sa do call centra aeroliniek alebo veľkých online cestoviek. Stačí aj poslať mail a čo najskor odpovieme. Aj vďaka našej rýchlej reakcii na vzniknutú situáciu má už vačšina buď letenky zrefundované alebo zmenené a nič ich to nestálo.

 Powered by »  2010 © Letecká agentúra SKYTRAVEL s.r.o., Letná 45, 040 01 Košice, letenky@skytravel.sk
Po-Pia  08.30 - 17.00, tel: 055/632 59 69